Primarul, tras la răspundere pentru neimplicarea în coordonarea poliţiştilor locali

Locurile de parcare din municipiu sunt în continuare în topul nemulţumirilor muscelenilor. Un caz în care, în lipsa unui spaţiu, o maşină a blocat pe alta a fost sesizat şi pe site-ul destinat primarilor, „www.domnuleprimar.ro”. Un muscelean s-a gândit să povestească edilului ce i s-a întâmplat, numai că cei incriminaţi sunt agenţii de la Poliţia Locală, fiindcă nu i-au dat amendă celui care l-a blocat. Mai mult de atât, acesta îi acuză pe comunitari că nu acţionează cu autoritate şi că nu sunt prompţi în intervenţii.

Aceasta este sesizarea lui Constantin, postată pe site-ul destinat primarilor: „Astăzi, 30 ianuarie, am întâmpinat o situaţie specifică Câmpulungului: să fii blocat cu maşina în parcare lângă clădirea Tribunalului, vis-a-vis de sediul Poştei, de către un individ care, deşi avea trei locuri de parcare, a lăsat maşina aiurea. Am chemat, la ora 17.15, un poliţist comunitar, pentru a lua datele posesorului autovehiculului Opel AG 09 ARB, în vederea soluţionării situaţiei. Poliţistul aflat în subordinea dumneavoastră abia a răspuns solicitării, „ce treabă are el”, apoi, într-un târziu, s-a hotărât să vină, dar nu a răspuns prompt situaţiei. S-a întâlnit cu un prieten, a mai stat de vorbă cu el 5 minute, în timp ce eu aşteptam să rezolv problema, având altă urgenţă. La venirea posesorului autovehiculului, poliţistul nu a reacţionat în niciun fel, rămânând pasiv, nu a legitimat, nu a luat absolut nicio măsură, a plecat fără să spună nimic! Posed şi o fotografie a acestei situaţii. În consecinţă cu cele afirmate mai sus: 1. Au fost situaţii mai hilare ca acesta şi au făcut abuz de putere; 2. Când trebuie să intervină, o fac fără autoritate şi în bătaie de joc; 3. Cred că noi, comunitatea, îi plătim degeaba; 4. PE DUMNEAVOASTRĂ, CA PRIMAR, NU VĂ PREOCUPĂ, NU AVEŢI UN CONTROL DE COORDONARE ASUPRA LOR, NU LUAŢI MĂSURI DE PEDEPSIRE A POLIŢIEI LOCALE, CÂND ACESTEA SE IMPUN, ŞI, NEAVÂND AUTORITATE, SE COMPORTĂ ŞI EI LA FEL.”

După cum era normal, edilul nu i-a răspuns încă, dar am reuşit să luăm câteva explicaţii de la şeful comunitarilor. Acesta ne-a spus că situaţia a fost una mai delicată, iar cel care era staţionat chiar avea o urgenţă şi ar trebui înţeles de cel care îl acuză. „A fost o situaţie stranie acolo. Am fost sesizaţi că cineva i-a blocat omului maşina în parcarea de lângă Judecătorie. Am trimis un agent, care a văzut despre ce este vorba. Un bărbat a avut nevoie urgentă de nişte medicamente, pe care le-a cumpărat de la farmacia din zonă. Nu a stat mai mult de cinci minute. Pentru această faptă, agentul nostru i-a dat un avertisment verbal. Omul avea avariile puse şi şi-a cerut scuze celui pe care îl blocase.”, ne-a declarat şeful Poliţiei Locale, Auraş Ghiţă. Omul nu este supărat numai pe şeful localilor, ci şi pe edilul Călin Andrei, despre care spune că nu se implică în activitatea de coordonare a instituţiei. Cu toate acestea, bărbatul aşteaptă un răspuns şi din partea primarului, care, cine ştie când va veni sau dacă îl va primi vreodată.

...

Sursa: http://www.evenimentulmuscelean.ro/index.php/administratie/8018-primarul-tras-la-raspundere-pentru-neimplicarea-in-coordonarea-politistilor-locali.html

Hits: 39
Comments (0)Add Comment

Write comment
smaller | bigger

security code
Write the displayed characters


busy

Ultimele comentarii

Scumpirea apei la Lereşti, oprită de viceprimarul Ion Dragomir
si din pacate am avut ocazia sa dau peste acest om
Senatorul Mircea Andrei: Mă simt mult mai relaxat în opoziţie!
ba pula tu vei fi foarte relaxat pentru c
EXCLUSIVITATE. A minţit Constantin Nicolescu în declaraţiile de avere şi interes
bai bulangiilor pdlisti.O sa va cacati pe voi de f
EXCLUSIVITATE. A minţit Constantin Nicolescu în declaraţiile de avere şi interes
si merita votata din nou !!!!!!!!!!!!!
Unde sunt parazăpezile care să stea în calea viscolului?
primari asia nu fac nimic bun doar rau nus buni d
Boţârcă, acuzat că bloca distribuţia ziarelor incomode
Coana Gico, lasa-l pe dom' primar, mai bine stai l
Șeful ISCIR Argeș, reținut pentru dare de mită
Cînd va fi "reținut" și dr.MARCEL BUZATU de la Spi
Mascaţii au „forat“ judeţul după hoţii de petrol
Lucrez si eu ca agent paza la o firma privata dar
Scumpirea apei la Lereşti, oprită de viceprimarul Ion Dragomir
Daca el crede ca ne prosteste cu gogosi din astea
„Cetăţenii din Răteşti merită o viaţă mai bună!“
ba gica albu....dar cu dosarul ala de evaziune fis